Happiness Guru

Happiness Guru - wykrywanie objawów depresji (Indie, 2019)

Happiness Guru, to narzędzie służące do wykrywania objawów depresji wśród uczniów. Projekt został stworzony przez trzy uczennice dziesiątej klasy szkoły w Nowym Delhi: Teena Sahu, Sania Saini i Harshita Rachhoya, ponieważ zauważyły one, że wśród ich rówieśników występuje wysoki poziom stresu i niepokoju.

Praca nad projektem

Pracę nad narzędziem uczennice rozpoczęły od stworzenia zbioru danych. Dzięki konsultacjom z psychologiem opracowały formularz, a następnie skontaktowały się z sześcioma różnymi szkołami, aby zebrać ponad 800 odpowiedzi respondentów. Oczyszczanie i weryfikację zebranych danych przeprowadzono przy wsparciu ekspertów medycznych.

Mechanizm działania Happiness Guru

Na podstawie zbioru danych, korzystając z komputerowych systemów wizyjnych i krótkiego kwestionariusza, narzędzie pozwala określić, czy u uczniów występuje ryzyko depresji. Jeśli tak, narzędzie sugeruje im pomoc psychologiczną. System został przetestowany i oceniony przez psychologa, który określił wskaźnik jego dokładności na ponad 75%.

Uczniowie przedstawiają projekt
Odtwórz film na temat Uczniowie przedstawiają projekt

Obecnie dziewczęta zwiększają zasób danych, aby zwiększyć parametry dokładności narzędzia. Twórczynie Happiness Guru chciałyby wdrożyć ten model w szkołach, aby pomóc uczniom w monitorowaniu  stanu ich zdrowia psychicznego oraz ułatwić sięganie po pomoc psychologiczną.