Logo Projektu AI4Youth

Intel planuje inwestycje w Unii Europejskiej

Intel Corporation znany jest z mikroprocesorów, które znajdują się w większości komputerów osobistych. Jednak nie każdy wie, że to największy na świecie producent układów scalonych. Koncentrując się na zabezpieczeniu globalnego łańcucha dostaw półprzewodników, Intel planuje zainwestować nawet 80 miliardów euro w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Największe inwestycje obejmą Niemcy, gdzie powstanie centrum innowacji, tzw. Krzemowy Węzeł – Silicon Junctio oraz Francję, gdzie zostanie wybudowane europejskie centrum badawczo-rozwojowe. Ponad 33 mld euro zostaną przeznaczone na inwestycje produkcyjne, m.in. w Polsce. „W Gdańsku Intel zwiększa o 50 proc. swoją powierzchnię laboratoryjną, koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, dźwięku, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku”, czytamy w komunikacie.

Działania Intela zmierzają do wspierania transformacji ekologicznej, poprzez zwiększanie wydajności i zmniejszanie zużycia energii produkowanych elementów oraz wielu sektorów przemysłu, m.in. motoryzacji, rolnictwa, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. A to z kolei przełoży się na poprawę jakości życia Europejczyków.